Met de overname van CTU Rivierenland zet Van Berkel Groep opnieuw een strategische stap in de uitbreiding van haar container logistieke activiteiten. De inland terminal in Tiel sluit naadloos aan op het bestaande netwerk van terminals in Veghel, Oss en Cuijk. Hein van Berkel, algemeen directeur van Van Berkel Groep, vertelt over de visie achter de overname, het soepele proces met de verkopende partij en de begeleiding van Adagium.
“Dankzij deze overname met volle vaart vooruit”
Familiebedrijf en aanpakkers in containerlogistiek
Wat in 1955 begon als een familiebedrijf in grondverzet en transport, is inmiddels uitgegroeid tot een toonaangevende dienstverlener in landschap, infra, bouwstoffenrecycling en containerlogistiek. Met 300 medewerkers, 10 locaties en een uitgebreid machinepark is Van Berkel Groep een flexibele en veelzijdige organisatie. De 3e generatie heeft inmiddels zijn intrede gemaakt in het bedrijf. In de afgelopen decennia heeft Van Berkel zich, met de divisie Van Berkel Logistics, bewezen als een innovatieve en duurzame speler in de logistieke sector. De terminals in Veghel en Cuijk heeft Van Berkel vanaf start opgebouwd. Met de eerdere overname van de containerterminal in Oss en nu CTU Rivierenland, wordt het netwerk van terminals verder versterkt en geoptimaliseerd. “Onze drijfveer is om de servicegraad en het logistieke proces van onze containerterminals continu te verbeteren,” legt Hein van Berkel uit. “We willen klanten op hoog niveau bedienen en geloven dat een goed verbonden netwerk van terminals daarin essentieel is.”
Een strategische overname met wederzijds vertrouwen
De overname van CTU Rivierenland komt voort uit een gedeelde visie tussen Van Berkel Groep en de Theo Pouw Groep. Laatstgenoemde zag de containerterminal steeds meer als een bijproduct, terwijl de focus sterker kwam te liggen op de kernactiviteiten in circulaire bouwstoffen en grondstoffen. “We hadden al een goede samenwerking met CTU, de containerdivisie van de Theo Pouw Groep,” vertelt Hein. “Zij hebben een weloverwogen strategisch besluit genomen om hun aandacht volledig te richten op hun kernactiviteiten. Vervolgens ontstonden de gesprekken over een mogelijke overname, en we zijn blij dat we deze kans hebben gekregen. Het proces verliep van begin tot eind soepel en in goede harmonie. Deze overname is gebaseerd op wederzijds vertrouwenen professionaliteit. Altijd constructief en gericht op kwaliteit. De familie Pouw heeft zorgvuldig nagedacht over de toekomst van de terminal en de medewerkers en wilde er zeker van zijn dat de continuïteit gewaarborgd bleef.”
De ligging van CTU Rivierenland aan de Waal maakt het een logische aanvulling op de bestaande terminals van Van Berkel Logistics. “Het bedieningsgebied van Tiel sluit perfect aan op dat van Oss en Cuijk. Hierdoor kunnen op specifieke tijdstippen grotere hoeveelheden containers van en naar terminals in Rotterdam worden vervoerd. Bovendien biedt dit meer mogelijkheden om de samenwerking met operators op andere vaarroutes verder te optimaliseren. De terminal in Tiel is hiervoor strategisch gelegen op het kruispunt van de Waal, het Amsterdam-Rijnkanaal en de A15. Met deze overname bouwen we duurzaam verder aan het vaarnetwerk voor de volgende generaties.”
Elkaar aanvullen en versterken
Een overname van deze omvang vraagt om een gedegen voorbereiding en expertise. Van Berkel Groep heeft binnen het eigen team veel kennis en ervaring opgebouwd, maar schakelt bij overnames Adagium in als strategische partner. “Adagium vult ons team goed aan,” stelt Hein. “We hebben zelf een goed beeld van de markt en onze strategische doelen, maar Adagium brengt de juridische en financiële expertise in die nodig is om de prijsvorming rond te krijgen en de deal solide vast te leggen. Bij elke overname komen er unieke bespreekpunten naar voren. Adagium helpt het proces te begeleiden, stelt ons de juiste vragen en zorgt ervoor dat de afspraken helder op papier komen. Het is een samenwerking waarin we elkaar aanvullen en versterken op de punten waar extra expertise gevraagd werd. Zo hielp Adagium ook het dealteam samen te stellen dat betrokken was bij dit overnametraject.”
Een zorgvuldige voorbereiding
Met de overname van CTU Rivierenland bouwt Van Berkel Groep verder aan een robuust en goed verbonden logistiek netwerk, waarbij synergievoordelen ontstaan wanneer het vaarnetwerk logisch op elkaar aansluit. De integratie van de terminal is zorgvuldig voorbereid, waardoor de transitie soepel is verlopen. “We weten uit ervaring hoe belangrijk communicatie is voor een succesvolle integratie,” zegt Hein. “Medewerkers, klanten en andere relaties willen weten wat er verandert en wat de toekomst brengt. Daarom werken we zorgvuldig een draaiboek uit en zorgen we ervoor dat zij direct bij het proces worden betrokken. Gelukkig hebben we tot op heden louter positieve reacties ontvangen van medewerkers, klanten en relaties.”
De overname van een containerterminal is te vergelijken met een productieproces waarin elk onderdeel naadloos moet aansluiten. “Containerlogistiek is een gestroomlijnde workflow, waarbij goederen zich in verschillende fasen bevinden, op zee, onderweg of al bij de klant. Om verstoringen te voorkomen, werd al maanden voor de overdracht gewerkt aan een soepele integratie. Dankzij een zorgvuldige voorbereiding draaide de terminal binnen twee weken volledig op ons systeem, zonder haperingen.”
Een toekomstbestendige strategie
De buy-and-build-strategie van Van Berkel Groep is geen doel op zich, maar een middel om de dienstverlening continu te verbeteren. “Overnames zijn geen doel op zich, maar een gevolg van goed ondernemerschap of een middel om ons bedrijf te versterken,” benadrukt Hein. “Strategische inzichten ontstaan vaak in de loop van de tijd. Wij ontwikkelen Van Berkel Logistics volgens een duidelijke visie, terwijl de Theo Pouw Groep op zijn beurt ook zijn strategie volgt. Soms leidt dit tot een samenwerking of overname die beide partijen versterkt. In de afgelopen twintig jaar hebben we deze markt leren kennen en onze dienstverlening en ons aandeel stapsgewijs uitgebouwd. Elke overname moet ons bedrijf en netwerk verbeteren. Pas als de optelsom van vele factoren klopt, zetten we de volgende stap.”
Met vertrouwen vooruit
“We willen klanten een stabiele, betrouwbare en efficiënte dienstverlening bieden. Met deze overname zetten we weer een belangrijke stap in die richting, en ik ben blij dat we dit met respect voor elkaars belangen en vanuit kracht en visie hebben gerealiseerd,” besluit Hein zijn verhaal. “Het is prettig om in Adagium een strategische partner te hebben die ons door en door kent en ons helpt onze strategische doelen te verwezenlijken. Bij Van Berkel Groep blijven we ons ontwikkelen en onze positie in de containerlogistiek versterken.”
Bekijk onze locatie
+31 (0)413 – 22 50 10
info@adagium.nl